Pierścionek zaręczynowy – jaki wybrać idealny?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Oświadczyny to jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu dwojga ludzi, więc muszą być one odpowiednio przygotowane. Nieodłącznym atrybutem towarzyszącym temu wydarzeniu jest pierścionek zaręczynowy. Cenny kruszec, kamień, design – to tylko niektóre rzeczy, które trzeba przemyśleć, zanim kupi się właściwy model. Jak go wybrać?

Miejsce zakupu pierścionka zaręczynowego

Choć bardzo instynktownie przychodzi nam na myśl, że po pierścionek zaręczynowy idzie się do jubilera, to nawet ten etap wcale nie jest taki oczywisty. Sklep nie jest równy sklepowi, oferta zaś ofercie.

Bezpieczny zakup to podstawa

Nie warto korzystać z oferty pierwszego lepszego sprzedawcy, który ogłasza się w internecie lub na którego sklep przypadkiem się natknęliśmy. Biżuteria musi być pewnego pochodzenia, sprzedawca zaś gwarantować jej wysoką jakość. Z tego powodu powinno się stawiać na jubilerów, którzy od dłuższego czasu utrzymują się na rynku, cieszą się uznaniem i renomą. 

Czas oczekiwania

Jeśli bardzo zależy nam na szybkim zakupie pierścionka, trzeba brać pod uwagę czas realizacji zamówienia. Składa się na to długość oczekiwania na sprowadzenie materiałów i produkcję biżuterii. 

Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy?

Kwestia ceny pierścionka zaręczynowego jest bardzo dyskusyjna. Wiadomo oczywiście, że za większą ilość pieniędzy kupimy przedmiot wyższej jakości, ale pierścionek symbolizuje miłość i nie warto tej symboliki psuć.

Określenie budżetu na prezent 

Najlepszym wyjściem jest więc doprecyzowanie tego, ile możemy wydać na pierścionek zaręczynowy bez rujnowania własnego budżetu. Ceny pięknych pierścionków zaczynają się już od kilkuset złotych, chociaż można nabyć też precjoza za kilka tysięcy. Coraz większa ilość sprzedawców oferuje sprzedaż ratalną, co bywa bardzo wygodnym rozwiązaniem. 

Fot. Frederick Medina/Pexels

Jak wybrać rozmiar pierścionka?

Kwestia wyboru odpowiedniej średnicy pierścionka bywa zawsze problematyczna. Najczęściej wybieranymi rozmiarami są 11 i 12. Niestety, nikt nie może dać gwarancji, że taki rozmiar będzie idealny. 

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka?  

Chcąc uniknąć kłopotliwych sytuacji związanych z wyborem złego rozmiaru lub pytaniem wybranki wprost, trzeba się posłużyć dość popularnym fortelem. Konieczne jest, w miarę możliwości niepostrzeżone dostanie w ręce zdjętego przez kobietę  pierścionka i zmierzenie go suwmiarką. To zdecydowanie najpewniejsza metoda.

Jaki kamień wybrać?

Pięknie szlifowany kamień jest ozdobą pierścionka zaręczynowego. Bardzo często wybierany jest klasyczny brylant o białej barwie, który doskonale komponuje się ze złotem. Niekoniecznie musi być to jeden kamień.

Rodzaje kamieni do wyboru

Mniej oczywiste od brylantu są inne rodzaje kamieni szlachetnych, które niektórzy mężczyźni uważają za ciekawsze i mniej typowe rozwiązanie. Często wybierany jest też:

  • szafir – naturalny kamień o kolorze bławatka, który podobno najlepiej pasuje do włosów blond i jasnej cery,
  • rubin – bardzo twardy minerał o czerwonym kolorze, który polecany jest blondynkom o brzoskwiniowej cerze, ale też paniom o miedzianych włosach,
  • topaz – wydobywany w Brazylii o kilku odcieniach – od błękitu, po odcienie fioletu,
  • tanzanit – wydobywany oczywiście w Tanzanii, bardzo rzadki kamień o barwie niebiesko-fioletowej; poleca się go kobietom rudym lub o kasztanowych włosach i jasnej cerze,
  • ametyst – kamień o szklistym połysku i najczęściej fioletowym kolorze; poleca się go brunetkom o ciemnobrązowych lub ciemnoniebieskich oczach,
  • szmaragd – zielony minerał o intensywnej nazwie, który jest nazywany ‘’kamieniem szczęśliwej miłości’’; polecany kobietom rudym lub blondynkom ze złotymi refleksami. 

Jaki odcień złota i fason pierścionka? 

Bardzo dobrą praktyką jest próba dostosowania pierścionka zaręczynowego do biżuterii, którą nosi kobieta. Do wyboru najczęściej są pierścionki z:

  • białego złota,
  • żółtego złota,
  • dwukolorowego złota.

Fason pierścionka

Przyjęło się, że pierścionek zaręczynowy jest raczej drobny. Taki właśnie wybiera się zwykle dla pań o delikatnej urodzie. Będzie to z reguły jednokamieniowy pierścionek na czterech lub sześciu łapkach. Warto jednak zdać się na styl biżuterii noszonej przez przyszłą narzeczoną i to do niej dopasować fason pierścionka zaręczynowego.

Fot. Burst/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*